Príjemné prostredie v automobile je veľmi dôležité pre pohodové riadenie. Príliš vysoká alebo nízka teplota nielenže prispievajú k diskomfortu, ale môžu tiež viesť k odvádzaniu pozornosti šoféra. Vysoká teplota býva príčinou mikrospánku. O komfortné prostredie v aute sa stará klimatizácia. Prinášame vám 5 faktov, ktoré by ste mali vedieť o klimatizácii a jej nástrahách.
1. Zanedbaná klimatizácia je horšia ako žiadna
Roky si klimatizáciu všímate len vtedy, keď ju zapnete? Už si ani nespomínate, kedy ste v nej menili filtre, kedy ste ju čistili? V týchto prípadoch ju radšej nezapínajte. Nevyčistená klimatizácia so starými filtrami je horšia ako žiadna. Podľa výskumov vytvára zanesená klimatizácia vo vozidle päťnásobne špinavší vzduch ako je vonku. Všímate si označenie pneumatík pri ich kúpe? Venujte pozornosť aj klimatizácii.
2. Kedy spoznáte, že je čas na údržbu klimatizácie
Prvým znakom, že je čas na čistenie a údržbu klimatizácie, býva zápach vo vozidle. Špinavé filtre smrdia vlhkosťou a sú zatuchnuté. Ruka v ruke s pachom príde znížený výkon klimatizácie. Po jej spustení sa okná nevysušia alebo pocítite len veľmi jemné chladenie. Niekedy klimatizácia začne vydávať podivné zvuky a prestane fungovať úplne.
3. Pozor na nefunkčné filtre počas jari
Ideálnym časom na výmenu filtrov je jar. S jarnou údržbou vozidla neotáľajte a už na začiatku marca prečistite celý systém chladenia, vymeňte filtre a chladiacu zmes. Na jar sa totiž v ovzduší nachádza veľa alergénov v podobe peľu. Alergény sa cez klimatizáciu dostanú do interiéru vozidla v obrovskom množstve. Klimatizácia dokáže do auta vohnať státisíce litrov vzduchu za hodinu. Nechajte údržbu na servise a budete si istí, že je klimatizácia v top stave. Ceny za servis sa obávať nemusíte, nekupujete predsa nové hliníkové disky alebo pneumatiky.
4. Čo všetko spôsobuje zanesená klimatizácia
Cez zanesenú klimatizáciu a špinavé filtre sa do vozidla dostanú škodlivé látky, ktoré dráždia dýchací systém. Počas pobytu vo vozidle pocítite škriabanie v hrdle, začnete kašľať a budú vás štípať oči. Váš organizmus sa stane náchylnejší na angínu a iné respiračné problémy. Nejde síce o život ako keď používate letné pneumatiky v zime, ale zdravie máte len jedno.
5. Ako používať klimatizáciu, aby dobre slúžila
Používanie klimatizácie má svoje pravidlá. Ak ich nebudete dodržiavať, bude klimatizácia viac na škodu ako na osoh. Interiér vozidla by ste nikdy nemali vychladiť príliš. Rozdiel s vonkajšou teplotou by nemal byť vyšší ako 7 stupňov. Po každom zapnutí klímy sa zvyšuje spotreba vozidla až o 10 %, u neudržiavanej klimatizácii je toto číslo ešte vyššie. V prípade, že nie je vonku až tak horúco, radšej otvorte okná.